Jak przeprowadzić skuteczny i wiarygodny audyt?

Jak przeprowadzić skuteczny i wiarygodny audyt?

Audyt bywa zbawieniem dla organizacji, które borykają się z różnymi problemami, bowiem pomaga je zlokalizować, nazwać i wyeliminować. Jest też opłacalny dla instytucji, które chcą podnieść swoją wydajności i wygenerować dodatkowe zyski. jak zatem skutecznie i wiarygodnie go przeprowadzić?

Kiedy warto zlecić przeprowadzenie audyt?

Różne organizacje i instytucje decydują się na przeprowadzenie audytu z wielu powodów. Najczęściej jednak w celu:

  • zweryfikowania własnego systemu zarządzania;
  • dokonania weryfikacji nowego systemu zarządzania pod kątem spójności;
  • przeprowadzenia oceny potencjalnego dostawcy;
  • dokonania regularnego przeglądu dostawców w oparciu o zawarte umowy, po to by ocenić czy ich systemy zarządzania wciąż spełniają określone wymagania;
  • oceny podjętych działań zapobiegawczych i korygujących;
  • znalezienia przyczyny wystąpienia problemów z jakością, na przykład świadczonych usług.

Audyt wewnętrzny jest również doskonałym narzędziem do sprawdzenia czy obecny system zarządzania działa właściwe. Ponadto dostarcza cennych informacji o firmie i pomaga zlokalizować problemy oraz wszelkie niezgodności. A zatem takie narzędzie stwarza organizacjom możliwość ciągłego doskonalenia.

6 podstawowych zasad skutecznego i wiarygodnego audytowania

Aby proces audytowania był wiarygodny i skuteczny, powinien opierać się na sześciu kluczowych zasadach.

  1. Rzetelność – osoba dokonująca audytu powinna podejść do swoich obowiązków w sposób uczciwy i sumienny. Audytor oczywiście musi znać wymagania prawne i do nich się stosować. Taka kontrola powinna być przeprowadzona w sposób bezstronny, bez jakichkolwiek uprzedzeń czy też nadmiernych sympatii.
  2. Należyta staranność zawodowa – audytor zobowiązany jest do przeprowadzenia kontroli i oceny w sposób staranny i rozsądny, tak aby absolutnie nie zawieść zaufania zleceniodawcy.
  3. Uczciwe przedstawianie wyników – wnioski z audytu powinny być przedstawione dokładnie i zgodnie ze stanem rzeczywistym. W takim raporcie powinno być również miejsce na opisanie kwestii spornych, czyli takich, w których audytorzy oraz audytowani nie doszli do porozumienia – o ile takie sytuacje wystąpiły.
  4. Poufność – niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo informacji, dlatego wszelkie pozyskane w wyniku audytu informacje absolutnie nie mogą zostać wykorzystane, przez osobę dokonującą takiego audytu, w sposób szkodzący interesom badanej instytucji.
  5. Niezależność – kontrolę audytową należy przeprowadzać w sposób obiektywny, bez nacisków ze strony zwierzchników czy współpracowników.
  6. Podejście oparte na dowodach – wnioski muszą być formułowane w sposób wiarygodny.